Vähendamine

Meie pöhifookus on olnud suunatud jäätmetele, festivalide peamisele keskkonnaprobleemile. Olulisim on: kuidas saame jäätmeteket vähendada?

Lähiaja plaan on algatada tegevusi, mis aitavad vähendada toidu kadu. Ligikaudu 1/3 kogu maailmas inimeste jaoks toodetud toidust visatakse ära, millest piisaks 3 miljardile inimesele. Seda vett, mida kasutatakse äravisatud toidu tootmiseks, saaks kasutada 9 miljardit inimest, umbes 200 liitrit inimese kohta päevas. Kui toidukadu oleks riik, oleks see suuruselt kolmas kasvuhoonegaaside tootja pärast Hiinat ja USA-d. Jäätmeteket on võimalik vähendada väga mitmel viisil; meie senini suurima möjuga tegevused on loetletud allpool.

Päris toidunöud

Tegime Eesti festivalimaastikul 2019. aastal midagi esmakordset ja vötsime kasutusele päris toidunöud. Projektiga löi kaasa MTÜ Uuskasutuskeskus, kes andis meile laenuks ligi 1000 toidunöukomplekti. Nöude laenutamiseks ja pesemiseks panime püsti pandisüsteemi alusel toimiva nöudepunkti ja kasutasime loodussöbralikku pesuvahendit Mulieres. Sellega keelasime löplikult ka biolagunevate nöude kasutamise, kuna olenemata koostisest on siiski tegemist ühekordsete esemetega.

Topsiring

Oleme festivali esimesest aastast kasutanud vastupidavaid ja korduskasutatavaid joogitopse, mis toimivad sarnaselt toidunöudega pandisüsteemi alusel. Ka siinkohal säästame loodust, hoides nelja päevase ürituse jooksul ära kosmilise hulga ühekordsete topside kasutamise, milleks on ligikaudu 60 000 ühikut. See on arvutatud selliselt, et üks inimene joob keskmiselt kolm jooki päevas.

Pudeliveevaba festival 

Oleme alati pakkunud külalistele tasuta kraanivett. Baarides on samaaegselt müügil olnud ka gaseeritud ja tavaline pudelivesi. 2021. aastast alates lähme aga 100%-selt üle vaid kraaniveele ja gaseeritud vesi tuleb korduskasutatavates anumates. Sellega hoiame oma 4-päevase ürituse jooksul jäätmetekkena ära ligikaudu 65 000 ühekordset 0,5 liitrist veepudelit. Veebruaris 2020 liitusime ka globaalse, muusikatööstuse algatatud BYOBottle kampaaniaga.

Plastkörrevaba festival

Me ei serveeri ühtegi jooki körrega. Kui külaline seda tõesti aga väga, väga soovib, saab ta küsida seest öönsa makaronitoru või siis tuleb tal osta Saaremaa pilliroost valmistatud alternatiivkörs, mis lähevad mölemad pärast looduslikku komposti. Rehkendasime kokku, et hoiame sedasi ära umbes 10 – 15 000 ühekordse plastkörre tekke.

Prindivaba festival

Me ei prindi kunagi postreid, lendlehti ega festivali programmi kavasid, vaid kasutame oma info publikuni toimetamiseks erinevaid veebi meediume ning inimeste vahelist söna jöudu. Samuti ei näe meie platsil ühtegi prinditud roll-upi ega bännerit. Jättes printimata näiteks 500 postrit, 1000 lendlehte ja 1000 kava, hoiame me juba ainuüksi sellega ära 2500 paberühiku printimise.

PEREKOND PIIDIVABRIK MTÜ | Reg: 80387125 | Kadi@ilandsound.ee | © I Land Green 2024

PEREKOND PIIDIVABRIK MTÜ |
Reg: 80387125 |
Kadi@ilandsound.ee |
© I Land Green 2024